Atraktivity

Rozhledna Kozlovský kopec

Rozhledna Kozlovský kopec

Rozhlednu tvoří ocelová věž vysoká 55 metrů. Má točité schodiště se 174 schody, které vedou na vyhlídkový ochoz ve 33 metrech. Uvidíte odsud Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky i Kralický Sněžník. Kousek od rozhledny najdete chatu Maxe Švabinského.

https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/vyhlidky-rozhledny/rozhledna-kozlovsky-kopec/


Bikepark Peklák

Bikepark Peklák

Bikepark Peklák se nachází na svazích Ski areálu Peklák a v jeho okolí. V bikeparku můžou návštěvníci vyzkoušet tratě různých obtížností o celkové délce 5 kilometrů, od černých pro zkušené downhill jezdce, červené technické tratě vhodné pro hravé jezdce se spoustou skoků (objízdných) a klopených zatáček a modré pro širokou veřejnost zvládající alespoň základy jízdy v terénu. V areálu se nachází kromě kotvového vleku půjčovna, cykloservis, občerstvení, parkoviště a ubytování.

https://peklak.cz/bike-park/


Rotunda sv. Kateřiny

Rotunda sv. Kateřiny

Rotunda je jedinou románskou stavbou dochovanou ve východních Čechách.
Pozdně románská kaple byla postavena v 1. polovině 13. století. V průběhu staletí byla často opravována a přestavována. V 16. století získala polodřevěnou zvonici.
Každoročně se zde v listopadu na svátek sv. Kateřiny koná Jabkancová pouť. Při ní se pečou sladké bramborové placky plněné tvarohem, kterým se říká jabkance.

https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/sakralni-pamatky/rotunda-sv-kateriny/


Městské muzeum Česká Třebová

Městské muzeum Česká Třebová

Muzeum na důležitém železničním uzlu bylo založeno už v roce 1888 a nabízí několik stálých expozic představující způsoby dopravy od vlaku, přes velorex, letadlo až po loď. Mimo to můžou návštěvníci zhlédnout i krátkodobé výstavy.

http://www.mmct.cz


Dům čp. 388 v ul. Podbranská

Dům čp. 388 v ul. Podbranská

zděný objekt lidové architektury se sedlovou a polovalbovou střechou, postaven v r. 1842


Dům čp. 21 v ul. Husova

Dům čp. 21 v ul. Husova

roubený objekt lidové architektury z r. 1845


Kaple P. Marie – Kozlov

Kaple P. Marie – Kozlov

postavena v roce 1753. V interiéru je oltář s obrazem Panny Marie Zbraslavské. Ve věžičce v r. 2004 umístěn nový zvon Pavel


Obranná zvonice Semanín

Obranná zvonice Semanín

Obranná zvonice byla postavena v 17. století na návsi obce Semanín v areálu kostela sv. Bartoloměje. Má zděný spodek a dřevěné patro. Dříve byla součástí obranné zdi kostela, proto je v ní brána.

V případě zájmu prohlídky věže historického zvonu, a dalších zajímavostí kontaktujte Davida Smyčku, tel: +420608731830

https://www.obecsemanin.cz


Přírodní rezervace Králova zahrada

Přírodní rezervace Králova zahrada

Králova zahrada je podmáčená olšina, ve které na jaře vykvétají tisíce květů zvláště chráněné bledule jarní.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lova_zahrada


Přírodní rezervace Psí kuchyně

Přírodní rezervace Psí kuchyně

Zachovalé přirozené jedlové bučiny s druhově bohatou květenou. V dutinách starých buků hnízdí holub doupňák a sýc rousný, porost je domovem mnoha jiných druhů ptáků (budníček lesní, králíček ohnivý a další).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ps%C3%AD_kuchyn%C4%9B


Kemp Opatovec

Kemp Opatovec

Přírodní koupaliště

http://www.kemp-opatovec.cz


Brand - Lesní rekreační areál

Brand - Lesní rekreační areál

Areál vychází vstříc společenskému trendu zvyšování významu zdravého životního stylu. Cílem je poskytnout návštěvníkům široké spektrum sportovních, rekondičních a naučných aktivit ve zdravém přírodním prostředí.

https://www.ic.svitavy.cz/cs/m-324-brand-lesni-rekreacni-areal/


Rybník Rosnička

Rybník Rosnička

Rybník má travnatou i písčitou pláž, vstup do vody je pozvolný. Poblíž je sociální zařízení, včetně sprch, a také restaurace.

https://www.khspce.cz/koupaliste/rybnik-rosnicka/


Městské muzeum a galerie Svitavy

Městské muzeum a galerie Svitavy

Muzeum a galerie vzniklo jako nástupce Okresního muzea dělnického hnutí. Prioritou do budoucnosti je cílevědomé doplňování podsbírky Historie praní a žehlení, a doplňování vlastivědných sbírkových fondů svitavského regionu s důrazem na život lidí 20. století. Můžete se těšit na sbírkotvorné fondy Aloise Petruse, uměleckoprůmyslové, historické a přírodovědné sbírky, Ottendorferovu knihovnu a další stále doplňované sbírky

http://www.muzeum.svitavy.cz


Muzeum esperanta

Muzeum esperanta

Expozice muzea mapuje historii a současnost esperantského hnutí u nás i v zahraničí. K dispozici jsou výstavní panely, knižní vitríny, multimediální dokumenty v počítači a také na interaktivní dotykové obrazovce.

http://www.muzeum.esperanto.cz


Park patriotů

Park patriotů

Park patriotů poskytuje zázemí pro odpočinek a rekreaci obyvatel Svitav. Skupiny stromů a terénní úpravy tvoří nenásilný přechod mezi městskou zástavbou a zónou zeleně. Park nabízí možnosti pro aktivní odpočinek, piknikové loučky, dřevěné lavičky apod. Město navíc nabízí výsadbu vlastního stromu či keře.


Naučná stezka Vodárenský les

Naučná stezka Vodárenský les

Ve Vodárenském lese se od roku 1912 jímala pitná voda pro město Svitavy a okolí a vstup do něj byl zakázán. To už je ale minulostí, les je přístupný a od roku 2013 jím vede zajímavá naučná stezka. Má osm zastavení věnovaných hlavně zdejším rostlinám a živočichům. Nejsou tu však jen naučné tabule. Děti zabaví spousta herních prvků (například přírodní telefon) a pro ty, kdo chtějí pozorovat les z výšky je tu dřevěná pozorovatelna. V lese jsou také stále staré studny pro čerpání pitné vody. Pohyb po podmáčeném půdě usnadňují dřevěné chodníčky a zpevněné cesty.

https://www.ic.svitavy.cz/cs/m-565-naucna-stezka-vodarensky-les/


Koupaliště Svitavy

Koupaliště Svitavy

Provoz koupaliště se dvěma bazény, tobogánem 93 metrů dlouhým, skluzavkou a kurty pro plážový volejbal. Naleznete zde také pískoviště, nafukovací horolezeckou stěnu, Bumber ball a trampolínu. V areálu je možnost občerstvení v bufetu. K dispozici jsou slunečníky k zapůjčení.

http://www.sportes.svitavy.cz


Hospůdka Žabka


Rozhledna Járy Cimrmana

Rozhledna Járy Cimrmana

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana – tak se jmenuje dřevěná rozhledna ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Slavnostní otevření se konalo 17. 6. 2007. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 15 m nad zemí je vidět především Březová nad Svitavou a její okolí.

Upozorňujeme, že z technických důvodů je rozhledna dočasně uzavřena. O zpřístupnění Vás budeme včas informovat.


Březovský trail

Březovský trail

Březovský trail nabízí tři tratě - modrou (náročná, 1400 m), červenou (obtížná, 1200 m) a černou (nebezpečná, 800 m) a jeden stoupací trail.

https://www.trailhunter.cz/brezovsky-trail/


Lesní lanový park Březová nad Svitavou

Lesní lanový park Březová nad Svitavou

Lesní lanový park s 9 nízkými překážkami různé náročnosti vhodný pro děti i dospělé. Lanový park je otevřen celoročně, zákaz vstupu platí pouze při nepříznivém počasí.

https://www.brezova.cz/kontakty/turisticke-cile-a-atraktivity/lesni-lanovy-park-0_4.html


Koupaliště Březová nad Svitavou

Koupaliště Březová nad Svitavou

Provozujeme koupaliště. K dispozici je sprcha, skluzavka, hřiště na beach volejbal, venkovní bazén 30x15, dětský bazének a dětský koutek.

www.brezova.cz


Löw-Beerova vila

Löw-Beerova vila

Vila Arnolda Löw-Beera byla postavena v letech 1911-1913, autor architektonického návrhu však není znám. Arnold-Beer vlastnil místní textilní továrnu, ale jako podnikatel židovského původu musel během 2. světové války opustit republiku. Vila byla znárodněna a přestavěna na bytový dům se samostatnými byty. V roce 2006 se stala kulturní památkou a začala její rekonstrukce.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_L%C3%B6w-Beer_(P%C5%AFlpecen)


Zámek Letovice

Zámek Letovice

s přilehlým zámeckým parkem, který je přírodní památkou. O zámku je první zmínka v roce 1360 (tehdy ještě jako hrad), nyní je v soukromých rukou pana Vavříčka, v roce 2008 obdržel ocenění Nejlépe opravená kulturní  památka Jihomoravského kraje 

www.zamekletovice.cz


Historická lékárna

Historická lékárna

v objektu Nemocnice Letovice (bývalý klášter Milosrdných bratří), komentované prohlídky lékárny včetně možnosti zhlédnout revitalizovanou klášterní zahradu, kde jsou umístěny sochy vytvořené v rámci mezinárodního sochařského sympozia v roce 2006  probíhají každoročně během sezony a dále pak je možnost domluvit mimořádné prohlídky lékárny mimo stanovené letní termíny pro skupiny nad 5 osob. Prohlídky jsou zajišťovány turistickým informačním centrem v Letovicích

www.mks-letovice/tic


Kostel sv. Prokopa

Kostel sv. Prokopa

s krytou stupňovitou chodbou (fortnou) vedoucí z města. Kostel pochází z poslední třetiny 14. století a může se pyšnit nádhernými barevnými mozaikovými okny od Karla Svolinského z roku 1972. Komentované prohlídky probíhají každoročně během sezony a jsou zajišťované turistickým informačním centrem.

www.mks-letovice/tic


Vodárenská věž

Vodárenská věž

je další dominantou Letovic. Nachází se v těsném sousedství letovického hřbitova a je stavebně technickou památkou a součástí I. březovského vodovodu z roku 1911. Je dosud funkční, proto ji návštěvníci našeho města mohou obdivovat pouze zvenčí, hezky viditelná je i z hlavního tahu - Pražské ulice.


Galerie PEX a Muzeum letovické keramiky

Galerie PEX a Muzeum letovické keramiky

Galerie Pex je prodejní galerie současného moderního umění, nabízí díla moravských a českých soudobých umělců, do  galerie je bezbariérový přístup, Muzeum letovické keramiky je zaměřeno na exponáty z továren na výrobu keramiky Františka Pexidera a Josefa Mrázka

http://g.galeriepex.cz


Galerie DOMINO

Galerie DOMINO

výstavní síň, kde jsou prezentovány jak výrobky firmy Keramická dílna Prudký-Hladil, tak i výtvarná díla tvůrců z řad amatérů i profesionálů. V galerii DOMINO naleznete především tři zákoutí s krbem či kamny, provedené v různých historických stylech - selské jizby, honosného baroka - i v současném moderním stylu,  e-mail: info@galeriedomino.cz

Menu menu
menu